Lot 140
Kamil Lhoták (1912 - 1990) KRAJINA - STROJ

1945
Olej, sololit
16 x 23 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Kamil Lhoták 1944

Vyvolávací cena
220 000 CZK
   |   9 565 EUR
Dosažená cena
430 000 CZK
   |   18 696 EUR

Kamil Lhoták patří mezi klíčové osobnosti českého malířství druhé poloviny 20. století. Jeho tvorba reflektující technické zázraky je logickým vyústěním uměleckého vývoje. Fascinace civilizací a moderním světem se prolíná celou Lhotákovou tvorbou, jak k tomu i sám dodává: „Mě vždycky zajímala krajina, ve které se spojuje příroda s civilizací, umělá krajina, do které zasahuje člověk. Je pro mě vzrušující právě to napětí, které vzniká mezi původností země a tím lidským dotekem, zvlášť dotekem člověk-technika." Lhotákovo dílo často působí jako přímý kontakt člověka a umění, které reflektuje jeho život, prvky jemu blízké a promlouvá k němu aktuálním jazykem, kterým civilizace v dané chvíli plynně hovoří. Obraz uveden v soupisu děl Kamila Lhotáka pod číslem 681/7. Obraz konzultován s odborníkem na dílo Kamila Lhotáka, Liborem Šteffkem.