Lot 152
František Maria Černý (1903 - 1978) KRAJINA SNŮ

1963
olej, dřevo
34 x 60 cm (v x š)
nesignováno, datováno vpravo dole 1963

Vyvolávací cena
18 000 CZK
   |   783 EUR
Dosažená cena
20 000 CZK
   |   870 EUR

František Maria Černý si ve své tvorbě kladl zásadní otázky. Existuje dokonalý tvar? Dokonalá architektura? Architektura se v jeho pojetí nedívala zpět do minulosti, ale pouze vpřed do budoucnosti. František Maria Černý tuto vizi pro své funkcionalistické stavby adoptoval a možný přesah hledal ve hnutí De Stijl. Pojítkem mezi tvorbou Le Corbusiera, hnutí De Stijl a tvorbou Františka Marii Černého je důkladné zkoumání za účelem hledání dokonalosti, harmonie a ideální formy. Dokolalost viděl v jednoduchosti a čistotě formy.