Lot 105
Jan Kotík (1916 - 2002) HRŮZY VÁLKY

1939
tuš, akvarel, papír
19 x 30 cm (v x š)
sign. vpravo dole: J. Kotík 39

Vyvolávací cena
12 000 CZK
   |   522 EUR
Dosažená cena
19 000 CZK
   |   826 EUR

Jan Kotík patřil k významným představitelům českého umění 20. století. Poprvé své dílo představil na sklonku třicátých let u E. F. Buriana a když nemohl v 50. letech vystavovat, věnoval se designu - jako tvůrce i teoretik. V malbě se snažil hledat vlastní východiska a vyvíjet se. V roce 1939 tématicky reflektoval velkoměsto, válku a figuru modeloval jednoduchou zkratkou do hutných barev v pečlivě geometrizované kompozici. Na zadní straně je možno nalézt rozvržení hned několika rozměrnějších pláten.