Lot 76
Ladislav Šaloun (1870 - 1946) DÍVKA S DRAPÉRIÍ (ZUZANKA)

Kolem 1920
bronz, slivenecký mramor
29 cm (v)
nesign., litec značen na plintě: FRANTA ANÝŽ

Vyvolávací cena
24 000 CZK
   |   1 043 EUR
Dosažená cena
37 000 CZK
   |   1 609 EUR

Ladislav Šaloun, sochař a ilustrátor, žák T. Seidana a B. Schnircha, je jednou z klíčových postav českého secesního symbolismu v sochařství. Byl jedním z nejplodnějších sochařů první poloviny 20. století a velmi často spolupracoval s architekty na monumentálních dílech. Hlavní a nejvýznamnější prací se stal pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze (1901, dokončen 1915). Při jeho vytváření byl Šaloun ovlivněn monumentální tvorbou Auguste Rodina. Socha pro Šalouna neznamená pouhou stylovou proměnu, ale stává se nositelem výrazu myšlení. Nabízená drobnější plastika Dívka s drapérií (Zuzanka), která byla zhotovena slavným cizelérem Frantou Anýžem je půvabnnou ukázkou Šalounova nezaměnitelného rukopisu, ve kterém se snoubí statičnost sochy s atmosférou námětu: koupel, převlékání. Na podstavci ze sliveneckého mramoru vyryto věnování: "Svému předsedovi Staroměstký sportovní klub Čechie 1941". Uvedený rozměr je se soklem.