Lot 95
Milada Marešová (1901 - 1987) DÁMA VE ŽLUTÉM

1930
olej, plátno
61 x 37 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Marešová 1930

Vyvolávací cena
250 000 CZK
   |   10 870 EUR
Dosažená cena
380 000 CZK
   |   16 522 EUR

Bravurní a malířsky vyzrálá kompozice Milady Marešové Dáma ve žlutém pochází z rodiny autorky. Vizuálně poutavý obraz vytváří napětí, které vzbuzuje opticky dominantní žlutá zjitřující smysly a zasněný introspektivní výraz portrétované, který je v kontrastu s očekáváním. Gestem rukou v bílých rukavičkách ochraňujících jediné růžové poupě je poodhalena křehká krása, která nepochybně neunikne jedinému pozorovateli, není však jisté, co se odehrává v dívčích myšlenkách. Obraz patří do období po výstavě v prestižní Aventinské mansardě v Praze, kdy dosáhla Milada Marešová ocenění veřejnosti. Nepochybně ji ovlivnil i pobyt v Paříži, kde navštěvovala přednášky Františka Kupky a následně zachycovala atmosféru velkoměsta v nejrůznějších podobách, vyhledávala přítomnost lidí, metro, parky, kavárny a projevovala hluboké malířské cítění lidské psychiky. Její obrazy svým sociálním aspektem silně přesahovaly dobu. Více než kritiku společenských poměrů zobrazují především lidskost, lidský úděl a žena se často ocitá středobodem kompozice, kde očima vyzývá diváka k interakci.