Lot 61
Viktor Stretti (1878 - 1957) DÁMA V KŘESLE

1903
olej, karton
61 x 43,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Viktor Stretti / Blatná. 1903. / (po 54létech věnuje V.S) 10.II.1957.

Vyvolávací cena
40 000 CZK
   |   1 739 EUR
poaukční prodej

Portrét dámy ze zámku Blatná patří k typickým ukázkám tvorby Viktora Strettiho z daného období. Dámské portréty najdeme u autora jak velmi volně přednesené, tak neobyčejně detailní. Oblíbený grafik, malíř a ilustrátor pocházející ze slavné rodiny zlatníků a barokního malíře Jana Quirina Jahna, prožil mládí u cisterciáků v klášteře v Plasech a vzdělání získával nejprve na UMPRUM a později na AVU v ateliéru u prof. F. Ženíška. V roce 1898 odjel na zkušenou do Mnichova a osvojil si rytecké a zejména grafické techniky. Věnoval se medailérství, leptům a mezzotintám. Specializoval se na pragensie a portrétoval řadu významných osobností – prezidenta Masaryka, hraběte Thuna, sochaře Drahoňovského a další.