Lot 78
CHLAPEC S HROZNY
1909
bronz
92 cm (v)
sign. dole na plintě: B. KAFKA / 1909
| 3 696 EUR
| 3 696 EUR
Kafkovo mistrné dílo Chlapec s hrozny lze zařadit do autorova prvního pražského působení po návratu z Paříže. V roce 1908, tedy rok před vznikem sochy Chlapec s hrozny, pařížská kritika pochvalně píše o Kafkově tvorbě jako o „vášnivé a slastné, bizarní a přirozené“. Právě z Paříže Kafka čerpal tvůrčí směry, které v prvním desetiletí 20. století představovaly přechod od rodinovské školy ke klasicizujícímu E. A. Bourdellovi a monumentalizující tělesnosti coby humanistického poslání umění. Kafkovo dílo Chlapec s hrozny je odpovědí na ryze secesní motiv často ztvárňovaných putti předvedený tím nejdynamičtějším a nejmodernějším způsobem. Ve stejné době dodává do vstupní haly secesního Obecního domu dva veliké reliéfy Flóra a Fauna inspirované Gauguinovými obrazy.
Tento český významný sochař Bohumil Kafka je znám především jako autor monumentální jezdecké sochy Jana Žižky na Vítkově či pomníku malíři Josefu Mánesovi na nábřeží u budovy Rudolfina. Ve svých dílech byl otevřen vlivu symbolismu a ve své rané tvorbě i dekorativním požadavkům secese. V době formujícího se československého státu, po smrti Stanislava Suchardy, nahradil jeho učitelskou pozici na pražské Uměleckoprůmyslové škole. Nabízené dílo je publikováno v knize Bohumil Kafka jeho dílo od r. 1900 do r. 1918, Praha 1919, na straně 19.