Lot 78
Bohumil Kafka (1878 - 1942) CHLAPEC S HROZNY

1909
bronz
92 cm (v)
sign. dole na plintě: B. KAFKA / 1909

Vyvolávací cena
85 000 CZK
   |   3 696 EUR
Dosažená cena
85 000 CZK
   |   3 696 EUR

Kafkovo mistrné dílo Chlapec s hrozny lze zařadit do autorova prvního pražského působení po návratu z Paříže. V roce 1908, tedy rok před vznikem sochy Chlapec s hrozny, pařížská kritika pochvalně píše o Kafkově tvorbě jako o „vášnivé a slastné, bizarní a přirozené“. Právě z Paříže Kafka čerpal tvůrčí směry, které v prvním desetiletí 20. století představovaly přechod od rodinovské školy ke klasicizujícímu E. A. Bourdellovi a monumentalizující tělesnosti coby humanistického poslání umění. Kafkovo dílo Chlapec s hrozny je odpovědí na ryze secesní motiv často ztvárňovaných putti předvedený tím nejdynamičtějším a nejmodernějším způsobem. Ve stejné době dodává do vstupní haly secesního Obecního domu dva veliké reliéfy FlóraFauna inspirované Gauguinovými obrazy.

Tento český významný sochař Bohumil Kafka je znám především jako autor monumentální jezdecké sochy Jana Žižky na Vítkově či pomníku malíři Josefu Mánesovi na nábřeží u budovy Rudolfina. Ve svých dílech byl otevřen vlivu symbolismu a ve své rané tvorbě i dekorativním požadavkům secese. V době formujícího se československého státu, po smrti Stanislava Suchardy, nahradil jeho učitelskou pozici na pražské Uměleckoprůmyslové škole. Nabízené dílo je publikováno v knize Bohumil Kafka jeho dílo od r. 1900 do r. 1918, Praha 1919na straně 19.