Lot 99
Josef Procházka (1909 - 1984) CESTA U LESA

30. léta 20. století
olej, plátno
65,5 x 85 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Jos. Procházka

Vyvolávací cena
45 000 CZK
   |   1 957 EUR
Dosažená cena
55 000 CZK
   |   2 391 EUR

Josef Procházka byl žákem u prof. Nejedlého a proslul jako mistr krajinář. Oblíben je hlavně pro méně známá pražská zákoutí, např. poblíž Kunratického potoka nebo Průhonického parku a pro motivy z jižních a středních Čech. Jeho krajiny naprosto věrně imitují světelné situace, textury jsou vypracované až téměř fotorealisticky a krajinu oživuje naznačená figurální stafáž, která se věnuje svým běžným denním činnostem. Josef Procházka prokazuje svou nadčasovost v neobyčejném citu pro nálady krajiny, které budí v člověku dojem bezprostředního zážitku na zobrazeném místě.