Lot 142
Josef Istler (1919 - 2000) BAŽINY

1945
olej, písek, sololit
36,5 x 30 cm (v x š)
sign. vpravo dole: istler 45.

Vyvolávací cena
80 000 CZK
   |   3 478 EUR
Dosažená cena
140 000 CZK
   |   6 087 EUR

Informelní kompozice Bažiny patří do cyklu z poloviny 40. let 20. století, který vznká v součinnosti se skupinou Ra, která sdružovala české surrealisty. Josef Istler našel vlastní malířský jazyk, kde využíval různých symbolů a imaginativního seskupování prvků k vytvoření dramatu. Zároveň se nebál nastiňovat témata válečných hrůz a tíže lidského osudu. Od osvědčených témat a konktétních prvků postupoval směrem k abstrakci.