Lot 79
ŽENA S DĚCKEM
1903
Olej, plátno
132 x 83 cm (v x š)
Vlevo dole "F. Urban 1903"
| 11 837 EUR
Motivy Františka Urbana jsou identifikovatelné na první pohled. Převažuje v nich secesní vliv, měkké stínování, pastelový kolorit a citlivost k zobrazení námětu, který často působí velmi lyricky. Dílo ve velkorysém formátu zachycuje dojemný okamžik, kdy se dítko pokouší postavit na nohy na dece položené v trávě. Citlivě jej podpírá jeho maminka oděná v čistě bílých šatech zdůrazňující až téměř božskou čistotu a nesmírnou křehkost tohoto okamžiku. František Urban, jeden z prvních žáků Františka Ženíška na pražské UMPRUM, je znám jako malíř náboženských, alegorických a symbolistně laděných témat. V rozsáhlé tvorbě se věnoval monumentální, ale i drobné dekorativní tvorbě. Vytvořil řadu ilustrací pohádek, provedl návrh rakouské stokoruny, cenných papírů a plakátů. Jeho výpravné náměty souzní s náladami symbolistů a dekadentů konce 19. století. Stěžejní část jeho práce spočívala v návrzích chrámové výzdoby a vitrážových oken.
Publikováno: Dílo, ročník II., str. 249.
Vystaveno: Jednota umělců výtvarných, Praha, 1904.