Lot 153
ZÁTIŠÍ S KYTICÍ
30. léta 20. století
Olej, plátno
81 x 65 cm (v x š)
Vpravo dole "Coubine"
| 7 347 EUR
| 12 653 EUR
Zátiší s kyticí je mistrnou ukázkou Coubinova vrcholného (neo)klasicismu z nejlepšího a sběratelsky nejatraktivnějšího období mezi dvěma světovými válkami, kdy autor dosáhl mezinárodního renomé. Pochází ze sbírky renomovaného obchodníka s uměním - Adolphe Baslera. Spojuje krystalicky čistou, minuciózně kultivovanou výtvarnou formu s představou klidné, tiché krásy domácího zákoutí, plynoucí z vnitřní harmonie jednotlivých složek obrazu. Intelekt i delikátní výtvarné cítění se rovnou měrou podílejí na neobyčejném kouzlu tohoto díla. Přesně jak o autorově malbě napsal spisovatel a básník Francis Carco: „Toto (…) uspořádané, promyšlené malířství nedovoluje, abychom mu unikli. Ovládá ducha zrovna tak jako smysly.“ Coubine se vždy ve své tvorbě řídil zásadou, že umělcovo poslání nespočívá ve vyhledávání nezvyklých dojmů, ale v trpělivém studiu skutečnosti a přírody. Coubine nepřekvapuje výběrem předmětů, ale jejich uspořádáním a malířským podáním. Vše je zde vyrovnáno do prostého a přitom mimořádně ušlechtilého účinu, s bravurní citlivostí a vytříbeností malířských prostředků. V díle plně zaznívá jeho klasičnost, která ho proslavila – přichází tu ke slovu jeho jedinečný smysl pro harmonické vidění věcí, míru a rytmickou vyrovnanost.