Lot 09
VÝJIMEČNÁ BAROKNÍ KARETNÍ DESKA
Kolem 1680
Scagliola, zlacené a černěné dřevo
76,5 x 118 x 64 cm (v x š x h)
| 4 898 EUR
| 12 653 EUR
Mimořádně raritní výjimečný karetní stůl je tvořen klasicistním stolem s černo zlatou kombinací, do kterého je vsazena barokní deska s využitím italské techniky scagliola, která představuje iluzivní malbu rozházených karet. Tato náročná technika, označovaná jako štukový mramor, evokuje inkrustaci přírodním mramorem a byla často využívána pro výzdobu kostelů: u nás například v interiéru chrámu sv. Mikuláše či v kapli svatého Kříže na Pražském hradě. Od vizuálně podobné techniky Stucco lustro se liší podkladem, kterou u štuku tvoří malta. Exotičtí papoušci, orientální hon na ptáka emu či natržené karty jsou typickými rysy prací Lorenza Bonuccelliho. Právě mezi lety 1685 až 1707 vytvořil tento významný italský dekoratér spojený s výzdobou královského paláce v Turíně několik karetních stolů technikou scagliola, které jsou analogickými jak kompozičně tak motivicky. Obdobné hrací stoly byly v té době natolik oblíbené, že dodnes existují ve sbírkách královských a šlechtických sídel po celé Evropě. Obdobný hrací stůl má ve sbírkách Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Na jedné z karet nečitelně signováno, rovněž patrně s jménem tehdejšího majitele. Nabízený karetní stůl pochází z významné pražské sbírky. Komparativní literatura: Enrico Colle, I Mobili di Palazzo Pitti, Il periodo dei Medici, 1537 - 1737, Florencie, 1997, s. 173-174.