30 000 CZK
| 1 224 EUR
Lot 187
SURREALISTICKÁ KOMPOZICE
60. léta 20. století
Olej, překližka
109,5 x 70,5 cm (v x š)
Nesignováno
Vyvolávací cena
Dosažená cena
85 000 CZK
| 3 469 EUR
| 3 469 EUR
Surrealistické kompozice Františka Marii Černého jednoznačně poodhalují jeho bohatý vniřní svět. Takový nepochybně funkcionalistického architekta formoval a inspiroval. V surrealistických vizích nahlíží umělecky na architekturu, figuru a podrobuje zkoumání základní tvary a barvy. Figuru nechává volně splývat se snovou krajinou, propojuje ji s tvary pevnými a statickými. Staví figuru ženy do kontrastu k tvrdým pevným liniím a obaluje její křehkost proužkem březové kůry, jako by se její organickou podstatu snažil chránit.