Lot 77
SABAT
1905
Olej, karton
48 x 37 cm (v x š)
Vpravo nahoře značkou autora "RT"
| 4 898 EUR
| 13 061 EUR
V minulosti byly ženám často připisovány zvláštní a nadpřirozené schopnosti. Na přelomu 19. a 20. století se v českém uměleckém prostředí mohutně rozvinula témata spiritistická, dekadentní a existenciální a k tomuto proudu se přidal i Richard Teschner. Své vize promítal nejen do loutkových představení, ale vytvářel malby a grafiky, které vyobrazují čarodějnice jako ohyzdné a kruté bytosti, které se tajně scházejí a pěstují temné stránky lidského nitra. Dílo pochází z restituce Národní galerie.
Publikováno: Merhaut, L., Urban, O. M., Vojtěch, D.: Dekadence: V barvách chorobných: Idea dekadence a umění v českých zemích 1880 - 1914, Arbor Vitae, Praha, 2006, str. 279.