Lot 60
PORTRÉT MLADÉ ŽENY S KVĚTINAMI
80. léta 19. století
Olej, plátno
51 x 36 cm (v x š)
Vpravo dole "V Brožík"
| 6 939 EUR
| 11 429 EUR
Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Předložený Portrét mladé ženy s květinami, dnes neznámého jména, je nesporná práce Václava Brožíka, nejspíše z osmdesátých let. Koncem 19. století byl Brožík vyhledávaným portrétistou, a tak zachytil řadu podob významných osobností své doby a životního okruhu. Všechny Brožíkovy podobizny charakterizuje individuální vystižení tváře, delikátní barevnost a hladká minuciózní malba, kterou vykazuje i předložený portrét. Pozorujeme v nich silný vliv vlámské portrétní barokní malby, zejména Anthonise van Dycka. Stejně jako on i Brožík měl smysl pro malířské vyjádření úpravy šatu, barvou uměl mistrně rozlišit druhy látek i věrně zobrazit šperk. Jak je pro něho typické, tmavou až černou barvu v několika odstínech Brožík aplikoval také na nekonkrétní pozadí, s čímž velmi působivě kontrastuje transparentní provedení pleti mladé dámy."