Lot 186
KRAJINA S ŽENSKÝM TORZEM
60. léta 20. století
Olej, překližka
79 x 79 cm (v x š)
Nesignováno
| 1 020 EUR
| 3 061 EUR
Dílo se dá považovat za důkladné studium reality. Nad snovou krajinou Františka Marii Černého se vznáší pečlivě stínovaná koule – ztělesnění fyzikální dokonalosti a opakující se motiv některých jeho děl. Plasticitu a propracovanost zde rovněž propůjčil ženskému torzu, které vystupuje v popředí jako bílá antická socha, idylická forma křivek v neobyčejně působivé realizaci. Do krajiny staví tvary organické i anorganické a hledá ideální vyjádření své krajiny budoudnosti. Vydáme-li se v Praze po Palackého nábřeží, jistě naší pozornosti neuniknou bělostná křídla Emauzského kláštera, jehož přestavbu navrhl právě František Maria Černý. Nahradil pobořené věže kláštěra bělostnými betonovými křídly s pozlacenými hroty.