Lot 80
CESTA U POLE
Kolem 1900
Olej, karton
35,5 x 47 cm (v x š)
Vpravo dole "J Ullman"
| 1 837 EUR
| 3 061 EUR
Působivý obraz s vysokým horizontem a tichou krajinou vrcholného léta, kdy dozrávají klasy a mezi nimi kotrastují vlčí máky, pochází z Ullmanovy tvorby po absolvování krajinářské školy u prof. J. Mařáka na pražské AVU. Od roku 1900 se jeho obrazy pravidelně objevovaly na stránkách Zlaté Prahy i dalších periodik a hodně vystavoval v Praze i po celých Čechách. Umělecky Ullmanna formovala chittussovská krajina a také tendence krajinářské secese, jíž měl možnost v Mnichově soustředěně poznávat – roku 1895 viděl v Glaspalastu výstavu Worpswedských s jejich náladovými melancholickými plátny, v nejranějších pracích se tak snoubí romanticko-realistický názor s dekorativismem secese. Postupně s uvolněním štětcového přednesu se posiluje vizuální složka a Ullmann přechází k technice větších či menších skvrn, barvy roztírá do sucha do podložky i vrší v pastách, kombinuje olej i temperu a dociluje skutečného technického mistrovství.