Lot 90
BŘÍZY NA PODZIM
Počátek 20. století
Olej, plátno
76 x 63 cm (v x š)
Vlevo dole "F. Pečinka"
| 3 265 EUR
František Pečinka patřil mezi první české malíře, kteří experimentovali s technikou impresionismu a pointilistickou malbou. F. X. Jiřík charakterizoval jeho díla takto: "Umění Pečinkovo má účel samo v sobě a plyne z impulsů smyslových. Reflexe a rozumové konstrukce logické a vypočítané u něho nenajdeme a také nikdy mechanického napodobení, kopírování přírody. P. jest umělec příliš citový, než aby nevtiskl kraji, jejž studuje, ráz svěho měkkého senzitivního temperamentu." František Pečinka ostré tóny nanášel na plátno přímo z tuby a pokoušel se vytvořit živoucí a sytě barevný dojem, který charakterizoval přírodu v celých jejích možnostech.