Lot 34
PÁROVÉ OBRAZY - ZRANĚNÍ FILOKTÉTA
18. století
Olej, plátno
128,5 x 94,5 cm (v x š)
Nesignováno
| 4 800 EUR
Párové obrazy s mytologickým tématem zranění Filoktéta otráveným šípem. Dle Sofoklova díla měl údajně omylem vstoupit do svatyně nymfy, po které byl pojmenován ostrov Chryse. Jedna verze hovoří o uštknutí hadem, jiná však o otrávených šípech. Kompozice překypující fauny a nymfami nasvědčuje tomu, že se jedná právě o výjev z tohoto ostrova. Filoktétes drží v levé ruce onen otrávený šíp. Filoktétés byl thessalský král. Bojoval v trojské válce, když byl vyzván mykénským králem Agamemnonem. Hned první den se velice vyznamenal když zasáhl jediným šípem samotného Parida, kterému způsobil nezhojitelnou ránu a ten posléze zemřel. Filoktétés byl také jedním z těch, kdo se schovali v útrobách trójského koně, který byl pak Trójany odtáhnut do města. Je zajímavostí, že se Filoktétes války účastnit původně nechtěl, ale přesvědčil ho samotný Herakles, který se mu zjevil.