9 000 CZK
| 360 EUR
Lot 60
HOLÍČSKÁ TERINA
18. století
Keramika, fajáns
21 x 21 x 31 cm (v x š x h)
Značeno zespodu "HP"
Vyvolávací cena
Terina s florálním úchytem a bílou polevou, místy naprasklá, restaurováno. Holíčská továrna na majoliku byla vůbec první svého druhu v celém Rakousko-Uhersku. Založil jí manžel císařovny Marie Terezie František Štepán Lotrinský (1708–1765). Od samého začátku manufaktura využívala místní zdroje, ale ve výrobě se angažovali odborníci z habánského okruhu, francouzští keramičtí mistři a umělci z Toskánska.