60 000 CZK
| 2 400 EUR
Lot 172
ČESKOMORAVSKÁ VYSOČINA
1938
Olej, plátno
50,5 x 64,5 cm (v x š)
Vlevo dole "Jambor"
Vyvolávací cena
Dosažená cena
110 000 CZK
| 4 400 EUR
| 4 400 EUR
Josef Jambor patřil mezi nejvýznamněnší malíře Vysočiny. Dílo Českomoravská vysočina představuje velmi hodnotné ranější dílo s neobyčejně věrně zachycenou světelnou situací v letních měsících. Ačkoliv se po dokončení studia v roce 1919 stal grafikem, více ho lákala olejomalba. S příchodem první světové války se začal obávat o osudy české krajiny, kterou miloval a tak se stal krajinářem. Maloval především poetické luční krajiny s reliéfem kopců v pozadí, výjimečně zapojoval do kompozice i lidskou stafáž. V takovém případě se zaměřoval na zachycení autentického života na vesnici a maloval například sklizně brambor a senoseče.