35 000 CZK
| 1 400 EUR
Lot 18
BOHATĚ VYŘEZÁVANÁ MANÝRISTICKÁ SKŘÍŇ
17. století
dub, eben
185 x 175 x 83 cm (v x š x h)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
100 000 CZK
| 4 000 EUR
| 4 000 EUR
Vzácná, bohatě vyřezávaná vlámská skříň se třemi mohutnými sloupy s korintskou hlavicí s řezbovanými cherubíny. Figurální a rostlinná řezba je kombinovaná s prvky ebenu, který se přivážel loďmi z exotických krajin. Uvnitř skříně se nachází otevírací prořezávaná kabinetní dvířka z černěného dřeva. Skříň, pro niž byl často používaný výraz „toogkats“, byla na začátku 17. století oblíbeným holandským kusem nábytku inspirovaný římskou architekturou, který se vyskytuje ve flámských obrazech, například Pietera de Hoocha. Restaurováno