95 000 CZK
| 3 800 EUR
Lot 205
PODZIM V ČECHÁCH
1969
Olej, plátno
44,5 x 40 cm (v x š)
Vpravo dole "John"
Vyvolávací cena
Dosažená cena
370 000 CZK
| 14 800 EUR
| 14 800 EUR
Celé dílo Jiřího Johna vznikalo ze zkušenosti venkovského dětství a mládí. Přikláněl se k přírodnímu mýtu, k zázračnému dramatu vzniku života, snoubení světla a tmy. Vyzařuje z něj zvláštní neklid, který reflektuje napětí života. Jeho špatný zdravotní stav měl vliv na dramatičnost díla. Jemné harmonické nuance byly během 60. let vystřídány čím dál většími, někdy až tvrdými kontrasty podobně jako je tomu v Podzimu v Čechách, kde jsou jemné botanické prvky tvrdě přebíjeny ostře rudým praporem na trní.