Lot 190
POUŤ NA SVATÝ KOPEČEK
30. léta 20. století
Olej, plátno
72 x 98 cm (v x š)
Vpravo dole "Boh. Dvorský"
| 2 600 EUR
| 2 600 EUR
Dílo Pouť na Svatý Kopeček patří k rukopisným námětům českého krajináře Bohumíra Dvorského. Ve způsobu jakým kupí barvu na plátno můžeme najít odkaz na Paula Cézanna, který se stal jeho velkým vzorem. Diagonála tvořená živoucím průvodem směřuje pohled diváka k městu a divoce zvířenému nebi. Vytváří bezprostřední smyslový zážitek s nádechem hodkého letního dne během žní. Ve způsobu vnímání a používání barev Bohumíra Dvorského se nachází neobyčejně optimistická esence bytí doplněná živelnou dynamikou tahů štětce. Bohumír Dvorský se původně měl stát knihařem, zlákala jej však malba. Jeho Pouť na Svatý Kopeček pravděpodobně reflektuje jeho období pobytu na Moravě, kde maloval poblíž Svatého kopečku a na Hané.