Lot 53
SEDÍCÍ HOUSLISTKA
1902
Olej, plátno
131 x 76,5 cm (v x š)
Vpravo dole "Loukota 02"
| 6 923 EUR
| 10 769 EUR
Ladné ženské křivky inspirovaly Josefa Loukotu k vytvoření mnoha vynikajících pláten, mezi něž můžeme nepochybně zařadit i dílo Sedící houslistka. Vkusný a decentní akt mladé dívky zahalené částečně v drapérii se vymyká Loukotovu běžnému romantickému rukopisu s jásavými tóny barev a ostrými světly. Sedící houslistka v tmavém interiéru s měkkým světlem soustředěně čte z partitury a vizuální dojem působí neobyčejně harmonicky a hladce. Cítíme mírný náznak napětí v očekávání, kdy dívka přiloží housle k bradě a uslyšíme první tóny dívčiny hry. Autorovo pevné soustředění na veristické pojetí i těch nejmenších detailů je přímou pobídkou k detailnímu zkoumání tohoto velkoryse pojatého námětu. Zajímavý vizuální rým můžeme nalézt v podobě sošky na stole, která vyobrauje krásnou dívku v řaseném oděvu. Josef Loukota studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a poté na Akademii výtvarných umění u prof. Brožíka a Schwaigera.