25 000 CZK
| 962 EUR
Lot 51
BULHARKA
Kolem 1900
Olej, plátno, překližka
27 x 19,5 cm (v x š)
Vpravo nahoře "J.V. Mrkvička", dole cyrilicí "IV. M."
Vyvolávací cena
Dosažená cena
200 000 CZK
| 7 692 EUR
| 7 692 EUR
Portrét přesvědčivě vyobrazuje jak prvky bulharského folklóru tak tvář mladé dívky s tmavýma očima. Jan Václav Mrkvička byl český malíř, který aktivně přispěl k uměleckému životu v Bulharsku. Je považován za jednoho ze zakladatelů bulharského moderního malířství, založil tamější výtvarnou akademii a je považován za národního klasika, třebaže byl Čech. Působil i jako publicista a básník. V Bulharsku užíval jméno Ivan.