Lot 68
Josef Ingriš (1880 - 1960) TANEC ŽIVOTA

1924
Olej, plátno
101 x 81 cm (v x š)
Sign. vlevo dole: J. Ingriš, Paris, 1924.

Vyvolávací cena
45 000 CZK
   |   1 765 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK
   |   2 745 EUR

Malíř Josef Ingriš prošel školením na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru u profesora Vojtěcha Hynaise. Jeho dílo je zařazováno do proudu české akademické malby první poloviny dvacátého století (Marie Rakušanová, Bytosti odjinud, Academia 2008), který zahrnuje malíře stojící vedle zvučných jmen české moderny a avantgardy, dosud méně probádané a zmiňované. Ingrišovy dochované akty se vyznačují zvláštním smyslem pro poetiku a harmonii, ovlivněné dobovým stylem art deco, umocněné i použitím palety pastelových barev s akcenty růžové. Dobovému výrazovému tanci, připomínajícímu hry s akty tanečnic a jejich stíny na Drtikolových fotografiích ze stejné doby, dává Ingriš v obraze Tanec života další významový přesah.