Lot 138
Adriena Šimotová (1926 - 2014) STŮL PRO ANDĚLY

1991
Papír, překližka, lepenka
66 x 100 x 104 cm (v x š x h)

Vyvolávací cena
350 000 CZK
   |   13 725 EUR
Dosažená cena
350 000 CZK
   |   13 725 EUR

Prostorový objekt Adrieny Šimotové Stůl pro anděly byl součástí české expozice Světlo a duch (Light and Spirit) ve Španělsku, kde se autorka prezentovala třemi instalacemi – stoly (Stůl odněkud, Magický stůl a Stůl pro anděly). Obě témata, ať již stůl – jako rituální místo, prostor k setkávání, či anděly – naše průvodce a božské posly, ve svém díle Adriena Šimotová v různých obměnách častěji reflektovala. Základní součástí její tvorby byla rovněž mnohostranná práce s podstatou obrazu a možností obrazové komunikace. Směrodatnými momenty výtvarné formy se pro ni poté, co se jako respektovaná malířka na rozhraní šedesátých a sedmdesátých let rozešla s tradičně pojímaným médiem malby, staly perforace, transparence, vrstvení, jedinečným způsobem uplatňovala ve své tvorbě frotáž či pro-kresbu, a to osob i předmětů, pracovala se šablonami, fotografickým obrazem a proměnami jeho role ve vztahu k individuální či skupinové paměti. Adriena Šimotová je jednou z nejrespektovanějších osobností českého výtvarného umění a české kultury druhé poloviny dvacátého století a počátku století jedenadvacátého. Narodila se v česko-francouzské rodině spjaté s masarykovskými tradicemi první republiky. Studovala na UMPRUM u Josefa Kaplického, kde se také setkala se svým, pozdějším manželem Jiřím Johnem, význačným grafikem a malířem. Patřili ke skupině UB 12, spolu s Václavem Boštíkem, Stanislavem Kolíbalem, Věrou a Vladimírem Janouškovými, Alenou Kučerovou a dalšími. Za svou tvorbu získala Adriena Šimotová řadu ocenění domácích i zahraničních. Její díla jsou zastoupena např. ve vídeňské Albertině a v Museum der modernen Kunst, v Bibliotheque National a v Centre Pompidou v Paříži, dále ve Florencii, Ženevě, Washingtonu, Chicagu a v mnoha dalších galeriích, stejně jako v soukromých sbírkách. Restaurováno a doplněno, konzultováno s Mgr. Pavlem Brunclíkem, Nadační fond Adrieny Šimotové a Jiřího Johna.