Lot 132
Vincenc Vingler (1911 - 1981) RANĚNÁ VOLAVKA

60. léta 20. století
Bronz
49 cm (v)
Značeno dole na ocase: VINGLER

Vyvolávací cena
40 000 CZK
   |   1 569 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK
   |   2 353 EUR

Sochař Vincenc Vingler prošel školením na UMPRUM v Praze u profesorů Jana Laudy a Karla Štipla. Působil jako výtvarník v Divadle Unitarie a Pražském divadle pro mládež Míly Mellanové, jako šéf výpravy v divadle na Kladně, spolupracoval s Horáckým divadlem v Jihlavě. Věnoval se sochařství a kresbě, tematicky plastikám ptáků, zvířat a jejich kresbám. Až v závěru života vytvářel lidské figury. Od roku 1949 byl designérem Čs. keramických závodů, byl členem Jednoty umělců výtvarných a od roku 1947 členem Umělecké Besedy. Poslední samostatnou výstavu měl na Staroměstské radnici r. 1981 a bohatě zastoupen je ve sbírce plastiky a kresby GHMP, ta mu uspořádala v roce 2014 velkou výstavu v Trojském zámku.