Lot 69
Josef Dobrowsky (1889 - 1964) PŘED CHRÁMEM

20. léta 20. století
Olej, plátno
39 x 29 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: Dobrowsky

Vyvolávací cena
18 000 CZK
   |   706 EUR
Dosažená cena
18 000 CZK
   |   706 EUR

Autorem obrazu Před chrámem je malíř německého původu Josef Dobrowsky, narozený v Karlových Varech, který je v Rakousku považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců meziválečného období. Maloval portréty, krajiny i scény, ovlivněné stylem holandského malíře žánrů Pietera Bruegela staršího. Jeho studia umění na Vídeňské akademii přerušila válka, ale úspěšně dostudoval u prof. Christiana Griepenkerla a Rudolfa Bachera. Mezi jeho spolužáky patřil Anton Faistauer, Sebastian Isepp, Ferdinand Kitt, Anton Kolig, Anton Emanuel Peschka, Egon Schiele a Franz Wiegele. Byl také blízkým přítelem Ernsta Hubera. V následujících letech byl členem uměleckých spolků Wiener Secession, Hagenbund a Prager Secession. V roce 1962 obdržel Velkou rakouskou státní cenu za výtvarné umění. V roce 2014 mu byla uspořádána velká souborná výstava v Horním Belvederu. U nás jsou jeho díla zastoupena např. v Oblastní galerii v Liberci.