80 000 CZK
| 3 200 EUR
Lot 15
PERGAMEN S VYOBRAZENÍM SLONA
25 x 18,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
150 000 CZK
| 6 000 EUR
| 6 000 EUR
Akvarel, kvaš, zlacení, pergamen.
V ikonografii je zobrazení slona spojováno s vojenským vítězstvím, patrně od dob, kdy jej začali využívat Římané v punských válkách. Je atributem Triumfu či římského vozu Slávy. Latinský nápis po obvodu kartuše se slonem: STIMULOS DEDIT ÆMULA VIRTUS, výrok ze spisu Pharsalia (Marcus Annaeus Lucanus) - odkazuje na ostruhy, stimulující energii, v podobě hada omotaného na sloní noze. Ústřední námět se slonem je doplněn ještě po obvodu kartuše dalšími vojenskými atributy a alegorickými postavami.