45 000 CZK
| 1 800 EUR
Olej, plátno.
Kvalitní barokní malba odkazuje k typu zobrazení Marie Magdaleny, o níž hovoří pozdější legendy. Častý je námět z příběhu o putování Magdaleny do Provence, kde žila mnoho let jako poustevnice v ústraní ve sluji v Saint-Baume ve Francii. Vypráví se ve Zlaté legendě dominikánského mnicha Jakuba de Voragine, která sloužila jako bohatý inspirační zdroj pro umělce. Magdaleniným stálým atributem je její alabastrová nádoba či váza, již drží v ruce a jejíž náplní se vzácným olejem Kristovi pomazala nohy. Zdejší scéna umístěná v temném prostoru jeskyně zobrazuje Magdalenu jako prostovlasou kajícnici v plášťi s půvabnou drapérií a uplakanýma očima. Na pozadí jsou zobrazeni dva andělé, kteří se dle legendy sedmkrát denně spouštěli dolů a vynášeli ji na nebesa, kde jí bylo ve vidění dopřáno zakusit blaženost, jež je připravena spravedlivým.