700 000 CZK
| 28 000 EUR
Lot 185
BEZ NÁZVU
260 x 90 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
700 000 CZK
| 28 000 EUR
| 28 000 EUR
Proškrabávaná kresba, grafit na speciálně vrstveném papíru, adjustováno v ochranné dřevěné kazetě
Sign. dole uprostřed: Adriena Šimotová 86
Vzácně se objevující velkoformátová práce je vysoce reprezentativním, galerijně i sběratelsky hodnotným projevem autorčina vrcholného projevu. Adriena Šimotová po celá 80. léta experimentovala s papírem a na konci tohoto období vznikla nejlepší díla, v nichž se zrcadlí láska i bolest, víra a naděje. Dočasnost i pomíjivost vyjadřovala v subtilní perforované vícevrstvé papírové formě, pro níž získala pozornost i na mezinárodní scéně počátkem a v průběhu 90. let (Vídeň, Paříž, Salcburk). Křehké a subtilní práce přímo zachycují lidský objekt přes hedvábný papír, kdy buď své blízké, nebo přímo sebe zachycovala v abstrahovaných autoportrétech skrz materiál pigmentu, aby vytvořila přímou tělesnou stopu zobrazovaného. Významná česká malířka, kreslířka a grafička, studovala na UMPRUM u prof. J. Kaplického, v 60. letech byla členkou skupiny UB 12 společně s J. Johnem, V. Boštíkem a V. a V. Janouškovými. Od 1990 jezdila pracovat do Centre Pompidou v Paříži, přednášela v zahraničí a její díla jsou zastoupena ve vídeňské Albertině a v Museum der modernen Kunst, v Bibliotheque National a v Centre Pompidou v Paříži, dále ve Florencii, Ženevě, Washingtonu, Chicagu a v mnoha dalších galeriích, stejně jako v soukromých sbírkách.
PROVENIENCE / Galerie de France, Paříž; Galerie Jiří Švestka, Praha.
LITERATURA / Brunclík, Pavel. Adriena Šimotová: retrospektiva. Praha: Galerie Pecka, 2001.
VYSTAVENO / Adriena Šimotová: Retrospektiva, NG v Praze, Veletržní palác, Praha (2001);
Adriena Šimotová, Galerie de France, Paříž (1991).