Lot 99
Karel Čapek (1890 - 1938) ZRCADLENÍ

1936
tuš, lavírovaná tuš, papír
Ve výřezu 18,5 x 13,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: KČ

Vyvolávací cena
15 000 CZK
   |   625 EUR

Karel Čapek patří mezi ilustrátory vlastních děl. Ilustrace používal jako sémantický prvek ve vyprávění, čímž se významně podílel na vytvoření nové podoby cestopisu dvacátého století. V cestopisech Obrázky z HolandskaCesta na sever, ke kterému je dílo ilustrací, je využito principu zrcadlení (tématu dvojitosti) k vytvoření textu blízkému komplexnosti Čapkových fikčních světů. Prostřednictvím tématu vody, která je nejvíce patrná v Cestě na sever, pokračuje v technice zrcadlení z Obrázků z Holandska. Gradace zrcadlení tak pokračuje přibližováním vypravěče k severnímu pólu jako konečnému bodu Evropy. Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.

Ref.: Čapek, K.: Cesta na sever. Praha 1955, s. 152.