Lot 109
Bohumír Dvorský (1902 - 1976) ZÁTIŠÍ S OVOCEM

nedat.
překližka, olej, překližka
20,5 x 33 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Boh. Dvorský

Vyvolávací cena
18 000 CZK
   |   750 EUR

V mládí pracoval Bohumír Dvorský v ostravské knihařské firmě Siebitz a zároveň se učil malovat  u tamního profesora kreslení Otto Molitora. Na pražskou Akademii nastoupil v roce 1924 k Otakaru Nejedlému a Vincenci Benešovi. S Nejedlého školou absolvoval několik malířských pobytů ve Francii, Itálii a na Korsice. I v pozdějších letech podnikal časté studijní cesty, opakovaně do Francie a Itálie, také do Německa, Sovětského svazu, Rumunska, Bulharska, zřejmě i do Číny. Byl členem mnoha uměleckých spolků na Moravě a v Brně, v Praze pak byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes. Od padesátých let byl členem Československého svazu výtvarných umělců.Třebaže nikdy nebyl ideologicky angažovaným malířem, komunistický režim jej přijímal a oceňoval. Bohumír Dvorský byl produktivní malíř a velmi často vystavoval, poprvé ještě za studií na Akademii se účastnil kulturně významné Výstavy soudobé kultury v Brně v roce 1928, samostatně od roku 1944. Je zastoupen ve sbírce Národní galerie v Praze a četných regionálních galerií. Od roku 1939 až do smrti žil na Svatém Kopečku u Olomouce.

Převážnou část Dvorského tvorby představují krajiny z Hané a květinová zátiší. Nabízené Zátiší s ovocem, byť nevelké formátem, je typickou ukázkou jaho malířského stylu z nejlepšího tvůrčího období 40. let. Vedle charakteristické intenzivní barevnosti a energické, sebejisté práce štětcem se vyznačuje pevnou strukturou formy a soudrržností kompozice.