Lot 50
Roman Havelka (1877 - 1950) UVNITŘ LESA

1905
olej na kartonu
26,5 x 34,5 cm (v x š)
dat. vlevo dole: 24. 5. 1905, sign. verso: Rom Havelka 1905

Vyvolávací cena
15 000 CZK
   |   625 EUR

Moravský malíř Roman Havelka patří do početné skupiny krajinářů Mařákovy školy. Nejprve studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Jiřího Stibrala, Emannuela K. Lišky, Stanislava Suchcardy a Felixe Jeneweina. Poté pokračoval na pražské Akademii u Julioa Mařáka a Rudolfa von Ottenfeld.  Absolvoval v roce 1900. Na základě Hlávkova stipendia studoval ještě na Akademii v Mnichově. Po návratu se natrvalo usadil na Moravě, kde působil jako krajinář a organizátor krajinářských kurzů. Byl členem Jednoty umělců výtvarných v Praze a jedním ze zakládajících členů Sdružení výtvarných umělců výtvarných moravských v Hodoníně.  Za života měl pouze jednu samostatnou výstavu v roce 1937 v Olomouci.

Nabízený obraz vnitřku lesa je typickou ukázkou mařákovské realistické krajinomalby, dokumentující konkrétní výseč přírody zručným a sebejistým malířským provedením. Komorní formát a kartonová podložka mohou naznačovat, že malba vznikla přímo v plenéru.