Lot 48
František Kupka (1871 - 1957) STUDIE MUŽE ODPOČÍVAJÍCÍHO NA SLUNCI

1905 - 1906
olej, karton
20 x 23 cm (v x š)
sign. vpravo nahoře: Kupka

Vyvolávací cena
700 000 CZK
   |   29 167 EUR

Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D: "V předloženém díle, které pravděpodobně vzniklo jako příležitostná komorní studie v prvních letech dvacátého století, v souvislosti s dalšími "přímočařejšími" figurálními zpodobněními, nastavil Kupka okolnímu světu zrcadlo s neskrývanou otevřeností. Vznik předloženého díla je dle mého názoru třeba dát do souvislosti s figurálním typem introvertního mladíka, který ostře kontrastuje s Kupkovým pojetím ženských postav, jež jsou především typem "načančané", uhrančivé femme fatale. Genezi tohoto mužského figurálního typu lze hledat ve slavném obrazu Bibliomana (1896-1897). Ten, ač vizuálně zachycuje podobu malířova přítele a básníka Hanuše Jelínka, je Kupkovým kryptoportrétem. Studie muže odpočívajícího na slunci, přesvědčivě malířsky cítěná v barevné hmotě a počítající s hrou slunečních paprsků na těle modelu, dokládá autotovo přesvědčení, že je nutné se "znovu učit od přírody", navzdory vědomí, že sám zůstane snílkem." Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.