Lot 211
Josef Vyleťal (1940 - 1989) SNÍDANĚ V TRÁVĚ

1987
olej, překližce
29 x 46 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Vyleťal

Vyvolávací cena
50 000 CZK
   |   2 083 EUR

Josef Vyleťal studoval nejprve architekturu u Jana Kouly na Vysoké škole technické v Bratislavě, avšak po třech letech přešel do Prahy na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do atelieru Josefa Hoffmeistra. Později pracoval jako scénický výtvarník Divadla Na zábradlí a jako výtvarník spolupracoval s filmem, zejména s režiséry  Janem Němcem a Jurajem Herzem. Světovou proslulost  i ocenění získaly jeho filmové plakáty. Za nejvýznamnější malířské dílo se považuje monumentální nástěnná malba v kolonádě v Mariánských Lázních, kterou vytvořil v letech 1978 - 1980. Seznam jeho samostatných i kolektivních výstav je mimořádně rozsáhlý a zahrnuje i mezinárodní výstavy např. v Německu, Švýcarsku a USA.

V malířské tvorbě Josefa Vyleťala se odráží hyperrealistická iluzivní imaginace Salvadora Dalího, s nímž se osobně znal a přátelil. Nesl tuto tradici až hluboko do druhé poloviny 20. století. Obraz Snídaně v trávě z roku 1987 je fantaskní a ironickou reflexí slavného a kdysi kontroverzního obrazu Gustava Courbeta.

verso štítek s přípisem a signaturou: JOSEF VYLEŤAL "SNÍDANĚ V TRÁVĚ" 1987 29 x 46 Josef Vyleťal