Lot 103
RUSKO POTŘEBUJE OBNOVU
1922
litografie, papír
80 x 47 cm (v x š)
sign. v desce: Mucha
| 1 458 EUR
V díle "Russia Restituenda" prokazuje Alfons Mucha neobyčejné sociální cítění a reflektuje politickou situci po skončení občanské války, kdy bolševici upevnili svou moc a vznikl Sovětský svaz. Matička Rus je symbolicky vyobrazena jako vyčerpaná matka se smutnýma očima držící v rukách zubožené dítko. Alfons Mucha nepochybně čerpal celkové ladění plakátu z křesťanské ikonografie a k působivým výrazům figur dodal i světélkující svatozáře a letící holubice. Plakát měl upozornit zejména na ztráty na životech způsobených občanskou válkou, hladomorem a chorobami, které zasáhly především nevinné ženy a děti a západní země měly vyslyšet prosby o dodávky jídla a zrna. Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.