Lot 227
Vladimír Preclík (1929 - 2008) PORTRÉT JANA ZRZAVÉHO

2000
polychromovaný bronz
26 cm (v)
sign. a dat.: V. PRECLÍK 2000

Vyvolávací cena
16 000 CZK
   |   667 EUR

V roce 1959 Preclík získal pozornost svou první samostatnou výstavu v Divadle D 34. Na ní vystavil soubor soch (s příznačným názvem Česká avantgarda). Součástí byly také sochařské portréty vzdávajících hold osobnostem předválečné kultury. Preclík v nich reagoval především na kubismus, ovšem v poněkud posunuté rovině. V šedesátých letech dvacátého století vstoupil Preclík do výtvarného povědomí svými dřevěnými sochami. Spojoval v nich starou řezbářskou tradici s novými tendencemi tehdejšího sochařství.