Lot 16
Ignác František Platzer (1717 - 1787) (připsáno) PÁROVÉ BUSTY CÍRKEVNÍCH HODNOSTÁŘŮ

2. polovina 18. století
polychromované dřevo
112 x 48 cm (v x š)

Vyvolávací cena
70 000 CZK
   |   2 917 EUR

Velké párové busty s povrchovou úpravou polírovací běli představují dvě podobizny biskupů od významného českého sochaře Ignáce Františka Platzera, případně jeho žáků, vytvořené ve druhé polovině 18. století. Poprsí umístěná na soklech s infulí a barokní kartuší jsou zhotovena s velkou mírou elegance a smyslem pro detail. Ignác František Platzer byl česko-rakouský sochař a řezbář působící v období pozdního baroka a klasicismu. Řadí se mezi hlavní představitele sochařství druhé poloviny 18. století v Čechách. Jeho práce byly poučené vídeňským manýrizujícím klasicismem Georga Rafaela Donnera a Paula Trogera, nicméně z počátku se umělec přizpůsobil požadavkům pražského prostředí a tvořil spíše v expresivním barokním pojetí. Posléze směřoval ke klasicistním tendencím.

Provenience: sbírka doktora Zdeňka Macka