Lot 18
MEMENTO MORI

1. polovina 18. století
zlacené dřevo
35 cm (v)

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR

Memento mori je mrávní zásada, často citovaná ve středověku a raném novověku, všudypřítomná pak v období baroka, jež upozorňuje člověka, aby nikdy nezapomínal na svou pomíjivost, konečnost svou i světských statků. Nabízená vzácná dřevěná skulptura ze zlaceného dřeva zobrazuje tuto tematiku prostřednictvím kostry, na které zůstávají poslední zbytky šlach. V rukou drží kosu a přesýpací hodiny, sedí na soklu, který stejně jako lidské tělo podléhá rozkladu - opadávající omítka obnažuje zdivo architektury. Velmi dobrý stav zachování.