Lot 42
Jaroslav Věšín (1859 - 1915) Z RUSKO-TURECKÉ VÁLKY

1897
olej, plátno
108 x 140 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
350 000 CZK
   |   14 583 EUR

Jaroslav Věšín se narodil ve Vraném na Kladensku, zemřel v Sofii v Bulharsku. Na pražské Akademii studoval v letech 1876 - 1881 u  Antnína Lhoty a Jana Sweertse, poté přešel na Akademii do Mnichova ke Carlu Pilotymu a Josefu Brandtovi. Po návratu do Prahy pravidelně vystavoval v Krasoumné jednotě a stal se členem Jednoty umělců výtvarných. V roce 1897 přesídlil do Sofie, kde pak působil až do smrti. Odtud nadále obesílal pražské výstavy a účastnil se i výstav v zahraničí, např. v Mnichově a St. Louis (USA). V Sofii založil uměleckou školu a byl jmenován profesorem. Stal se dvorním malířem knížete a později krále Ferdinanda I. Bulharského a byl vyznamenán bulharským řádem za zásluhy. Byl také předsedou Sdružení jihoslovanských umělců.

Nabízený obraz líčí noční scénu z rusko-turecké války z let 1877 - 1878, která ve svém výsledku dala vzniknout Velkému Bulharsku a nato Bulharskému království. K tomuto tématu, pro bulharský národ zásadnímu, se Věšín opakovaně vracel. Obraz kompozičně blízký třebaže s odlišnou tématikou, Kočovníci za soumraku, datovaný rokem 1897 prošel uměleckým obchodem v roce 2015. Od něho lze odvodit pravděpodobné datování i v tomto případě.