Lot 58
František Kaván (1866 - 1941) Z PLOUČNICE

Kolem 1910
olej, karton
25 x 29,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Kaván Ploučnice

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 458 EUR

V zimní krajině "Z Ploučnice" dokazuje František Kaván opět svůj výjimečný cit pro výběr krajinného motivu, který maluje naprosto suverénně a věrně. Harmonicky vrstvené pásy vegetace, které se střídají s pásy zasněženého pole budují hlubokou a členitou krajinu s vystupujícími kopci na horizontu. Kaván pracuje ovlivněn studiem v krajinářském ateliéru Julia Mařáka, kam nastupuje roku 1889, žije velmi skromně a solitérně a v realistickém zobrazování tiché krajiny se stal skutečným mistrem.