Lot 178
Vavro Oravec (1915 - 2007) FRANZ KAFKA

1965
olej, plátno, překližka
37,5 x 27 cm (v x š)
sign. a věnováno verso: Oravec/ duben - červen 1965

Vyvolávací cena
14 000 CZK
   |   583 EUR

Vavro Oravec patří k umělcům s velmi zajímavou minulostí. Byl stomatologem a malířem se učil sám. Nejprve pracoval v nemocnici, ale po zákazu lékařské činnosti (vlivem židovského původu) se školil i v keramice. V roce 1944 byl zatčen a deportován do Osvětimi, posléze do Gross Rosenu a Blechhammeru. Po válce se učil kreslit u Jana Baucha a přátelil se s členy skupiny Máj 57. Portrét Franze Kafky maloval hned několikrát a pokaždé k němu přistoupil velmi citově s náznaky abstrahování pohledové reality. Věnoval se rovněž námětům ze života za války.