Lot 20
František a Filip Hegerovi (1766 - 1831) DVOJICE PRAGENSIÍ

Kolem 1792-1793
kolorovaná mědirytina, papír
49 x 64 cm (v x š)
sign. v desce: Phillip et Franz Höger

Vyvolávací cena
25 000 CZK
   |   1 042 EUR

Filip Heger byl architekt, stavitel, kreslíř pozdního baroka, který realizoval řadu projektů a přestaveb. Vydal sérii rytin - vlastním nákladem akvarelem kolorované třicetilistové album kreseb významných pražských staveb, které vytvořil spolu se svým synem Františkem Hegerem. Rytecky kresby reprodukoval Kašpar Pluth. List s vyobrazením Karlova mostu je věnován Antonínu Jakubovi Suchánkovi, generálovi a velmistru rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou.

Palác U Hybernů původně získal své jméno podle irských Františkánů a jeho využití se v čase značně měnilo. V roce 1786 byl klášter zrušen, celé jmění řádu zabaveno a přerozděleno. do tzv. náboženského fondu. Nakonec se prostor ujali podnikatelé, kteří podnítili vznik nového divadla. List je věnován Janu Františku Kristiánovi hraběti Swéerts-Sporck, který získal v sousedství palácový komplex dvou budov, jež se na rytině rovněž nachází. Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.