Lot 54
ČERNÝ STAV II
1909
olej, plátno
100,5 x 163,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: KMAŠEK / 1909
| 31 250 EUR
Karel Vítězslav Mašek patří k umělcům, kteří byli po dlouhém období zapomnění znovu objeveni a oceněni relativně nedávno. Dnes jsou jeho díla vyhledávána mnoha sběrateli. Po krátkém studiu na pražské Akademii přešel Mašek na Akademii do Mnichova a později spolu s Alfonsem Muchou do Paříže. Zde se seznámil s postimpresionismem a symbolismem, což se zjevně projevilo v jeho tvorbě po návratu do Prahy. Byl činný v mnoha uměleckých oborech včetně architektury a urbanismu. Jako malíř se věnoval převážně figurální malbě, tvořil i monumentální výzdobu budov a divadelní opony. Enigmatický obraz z roku 1909 blízce souvisí s obrazem Černý stav z roku 1905 (Fabelová 2002, č. kat. 272, repro 89). Zobrazuje detail skalnaté krajiny pointovaný dramatickou epizodou úniku z centra kompozice a výrazným barevným akcentem v podobě červené draperie. Pochází z umělcovy pozůstalosti a byl součástí trvalé výzdoby jeho vlastního domu.