Lot 04
KABINET BARGUEÑO

Konec 17. století
polychromované a zlacené dřevo, kost, ořechové dřevo, zlacený kov, látka
149,5 x 106 x 48,5 cm (v x š x h)

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 750 EUR

Název tohoto unikátního španělského typu nábytku, bargueño, označuje formu přenosného psacího stolu a zároveň kabinetu, který se skládá ze dvou částí. Spodní slouží jako základna a vysouvací konzole k hornímu kabinetu s odklápěcí deskou využívanou jako psací plocha. Vnitřek kabinetu je vybaven malými zásuvkami pro ukládání písemností a potřeb, často užíván jako šperkovnice. Bohatě zdobený interiér s celkem patnácti zásuvkami je symetricky řešen se středovým portálem s manýristickými architektonickými rysy označovaným capilla (kaple), za kterým se nachází tři zásuvky. O honosnosti značí nejenom volba materiálu ale i míra zdobnosti, kterou vidíme v plejádě kombinovaných barev se zlacením, v malovaných florálních námětech a madlech ve tvaru lastur. Oproti interiéru je exteriér lehce střídmější. Na korpusu kabinetu z tmavého ořechového dřeva vynikají zlacené ornamenty osazené na červené látce s centrálním zámkem s gotickým tvaroslovím. Na bocích jsou kovová zlacená madla určená k přesunu horního dílu. Kabinety typu bargueño se poprvé objevily v 16. století, ale popularitu získaly převážně o století později. Do začátku 18. století byly součástí vybavení aristokratických sídel. Dobrý vztah španělské koruny s německou říší usnadnil vývoz nábytku ze Španělského království. Typ kabinetu tak napodobili němečtí řemeslníci, zejména v Augsburgu, kteří jeho podobu pozměnily výběrem odlišných materiálů a tvaru, především pak s využitím želvoviny. Velmi dobrý stav zachování, oděrky na zlacení kovových prvků, základna a látka na horní desce z 19. století.