Lot 74
Arnošt Kostka (1931) PEKAŘ

2. polovina 20. století
glazovaná keramika
19 x 17 cm (v x š)
sign. zespodu: AK. / ST.

Vyvolávací cena
8 000 CZK
   |   333 EUR

Tak jako Ján Kostka upřednostňoval výjevy ze současného stupavského života, soustředil se i Ferdiš a jeho syn Arnošt na lid a život rodné vesnice. V malé skromné obývací kuchyni, která odnepaměti sloužila zároveň jako dílna, pozorovaly děti odmalička otcovu práci. V posledním roce druhé světové války nedaleký dopad bomby svalil Kostkovu pec právě před vypalováním, takže celá jeho půlroční práce vyšla nazmar. Dal do opravování zničené pece se synem Arnoštem, který pak v rodinném odkazu pokračoval. Podstatným přínosem keramické tvorby západního Slovenska bylo obohacení habánsko-slovenské tradice o novou lidovou formu, která vznikla přetvořením slavné Holičské keramiky. Výborný stav.