Lot 175
ABECEDA
1965
dřevěná asambláž na lněném plátně
59 x 69 cm (v x š)
sign. a dat. verso: EDUARD OVČÁČEK / 1965
| 2 083 EUR
V Ovčáčkově tvorbě zaujímají zvláštní místo jeho vypalované reliéfy, plastiky a prostorové dekoláže. V průběhu 60. let v Čechách vykrystalizoval zájem o několik směrů, mezi nimi o konstruktivismus a lettrismus, kterým se Ovčáček věnoval. Díky jeho zájmu o experimentální poezii vznikl v letech 1961–1962 Fonetický slovník založený na foneticko-sémantické hře se slovy, o rok později následovaly umělcovy typografické básně – cyklus Kolotoče a Den královny Alžběty. V téže době své práce prvně vystavil také v zahraničí, a to na skupinové výstavě ve Varšavě, a v roce 1966 se pak účastnil významné pražské výstavy s mezinárodní účastí nazvané „Obraz a písmo“.